oznac

1.1. Meranie hmotnosti

Vážením nazývame fyzikálne meranie, pri ktorom pomocou váh zisťujeme hmotnosť látky. Hmotnosť je fyzikálna veličina, ktorej jednotka v sústave SI je kilogram [kg], v chémii však častejšie používame tisíckrát menšiu jednotku gram [g].

V chemických laboratóriách sa používajú na váženie váhy, ktoré podľa presnosti zvykneme deliť na technické váhy (presnosť 1 až 2 g), presné technické váhy (presnosť 0,01 až 0,02 g) a analytické váhy (presnosť 10-4 až 10-6 g).

Presnosť váh je charakterizovaná ako najmenší rozdiel hmotnosti, ktorý možno danými váhami stanoviť. Citlivosť váh sa udáva výchylkou váh z rovnovážnej polohy pri ich zaťažení malým závažím (napríklad 0,1 alebo 0,001 g). Citlivosť váh klesá úmerne s ich zaťažením. Záver pre laboratórnu prax: Ak chceme čo najpresnejšie odvážiť 1 g skúmanej látky, potom ju nebudeme navažovať do veľkej platinovej misky!

Priamo v chemickom laboratóriu sa nachádzajú zvyčajne len presné technické váhy a rýchlováhy (tzv. predvažovacie váhy resp. predvažovačky), ktoré v súčasnej dobe slúžia na orientačné meranie hmotnosti. Váženie na nich je s presnosťou asi 0,1 g a to v dvoch rozsahoch: od 0 do 100 g a od 100 do 200 g.

K nevyhnutnému vybaveniu každého analytického laboratória patrí tzv. váhovňa, v ktorej sa nachádzajú analytické váhy, ktoré slúžia na presné meranie hmotnosti.

oznac

Pri vážení na analytických váhach dodržujeme nasledovný postup a dôsledne dodržujeme tieto zásady:
  1. Pred vážením a po skončení váženia skontrolujeme čistotu misky a celého priestoru váh. V prípade znečistenia, vyčistiť daný priestor.
  2. Po zapnutí a nakalibrovaní analytických váh (na displeji sa objaví nulová hodnota), položiť nádobku na váženie na misku. Nikdy nesypeme chemikálie priamo na misku! Používame lodičky, navažovačky, tégliky, prípadne hodinové sklá, alebo aspoň filtračný papier. Prchavé a silne hygroskopické látky, podobne aj kvapaliny, sa musia vážiť v uzatvorených navažovačkách.
  3. Na misku váh nikdy nekladieme horúce predmety a hmotnosť nádoby, ak aj váženého predmetu by nemala presahovať maximálnu merateľnú hmotnosť použitých váh.
  4. Hodnotu hmotnosti nádobky na váženie vynulujeme.
  5. Pridávaním resp. odoberaním chemikálie sledujeme na displeji jej aktuálnu hodnotu hmotnosti.