oznac

3.2. Zachytávanie plynov

Na niektoré práce v laboratóriu potrebujeme naraz väčšie množstvo plynu. Preto musíme z vyvíjačov, najmä prerušovane pracujúcich, získaný plyn zhromažďovať a uskladňovať.

1. Zachytávanie plynov nad uzavieracími kvapalinami
Pri zachytávaní plynov do nádob s jedným otvorom (do banky, valca) sa nádoba najprv až po okraj naplní uzatváracou kvapalinou. Potom sa otvor v nádobe uzavrie a nádoba sa ponorí do pneumatickej vane (akvária) dnom nahor. Zachytávacia nádoba sa uchytí do držiaka (s hrdlom ponoreným v uzatváracej kvapaline) a po odzátkovaní sa do hrdla zasunie privádzacia rúrka naplnená uzatváracou kvapalinou a začne sa pripúšťať plyn. Plyn vytlačí kvapalinu bez toho, aby prišiel do styku s okolitou atmosférou. Na uzavieranie plynu nie je vhodná akákoľvek kvapalina. Prvou požiadavkou je, že kvapalina nereaguje s plynom a že sa plyn v kvapaline nerozpúšťa. Tejto požiadavke vyhovujú len máloktoré kvapaliny. Medzi najpoužívanejšie patria voda a roztoky solí, okrem toho ortuť a niektoré organické látky (glycerol, glykol a parafínový olej).

2. Odoberanie vzoriek plynu
Pri odoberaní vzoriek plynu je rozhodujúce, či je v plynojeme alebo prúdi potrubím. V prvom prípade nasajeme plyn do vzorkovnice s dvoma kohútikmi, z ktorých spodný je spojený s vyrovnávacou nádobou obsahujúcou uzavieraciu kvapalinu. Na druhý koniec je pripojený jedným ramenom dvojcestného kohútika zdroj plynu. Pri vyzdvihnutí vyrovnávacej nádoby s uzavieracou kvapalinou stúpne hladina vo vzorkovnici a kvapalina začne vytekať z druhého ramena dvojcestného kohútika. Potom sa dvojcestný kohútik pretočí a pri posunutí vyrovnávacej nádoby nadol sa zníži hladina uzavieracej kvapaliny; potom sa začne nasávať vzorka plynu. Obidva kohútiky uzavrieme a vzorku uschováme.

Stlačené plyny prúdiace potrubím odoberáme za sucha, t.j. bez uzavieracej kvapaliny. Vzorkovnicu pripojíme na zdroj stlačeného plynu s otvorenými kohútikmi. Po dlhšom pretekaní plynu vypudíme vzduch a súčasne uzavrieme obidva kohútiky (dvojcestný kohútik tak, aby plyn prúdil do priestoru mimo vzorkovnicu). Ak použijeme vzorkovnicu na odvažovanie plynov, nesmie byť uzavieracou kvapalinou voda, ale len ortuť. Ináč môžeme vzorkovnicu pred odoberaním vzorky evakuovať a po pripojení na zdroj plyn nasať a nakoniec ho vo vzorkovnici uzavrieť.

3. Uskladňovanie plynu v plynojeme
Plynojemy sú nádoby na dlhšie uskladňovanie plynu. Bývajú skonštruované z plechu, alebo sú sklené. Plynojem je nádrž na plyn, na ktorom je umiestený osobitný lievik z rovnakého materiálu ako nádrž.
Plechový plynojem je vystrojený stavoznakom. Obidve časti, nádrž i lievik, sú spojené rúrkou, ktorý sa môže uzavrieť kohútikom. Nádrž na plyn je hore vystrojená rúrkou a kohútikom na odber plynu, dole tubusom a kohútikom na vypúšťanie kvapaliny a rúrkou na plnenie. Plynojem, ktorý obsahoval horľavé plyny, nesmie sa bez vyvetrania (odsatia) plniť vzduchom alebo kyslíkom (hrozí nebezpečenstvo explózie!). Plynojem plníme tak, že jeho hornú, lievikovitú časť naplníme uzavieracou kvapalinou, ktorú podľa potreby dolievame; potom otvoríme odberový kohútik a pripúšťame z lievika kvapalinu až prvé množstvo vystrekne z odberového kohútika. Až potom je plynojem správne naplnený. Všetky kohútiky na plynojeme uzavrieme a pripojíme zdroj plynu alebo horným kohútikom na odber plynu, pričom uzavieracia kvapalina odteká spodkom, alebo tak, že zdroj plynu napojíme na spodné hrdlo, ktoré má dva vývody. Objem odtekajúcej kvapaliny zodpovedá približne objemu plynu napusteného do plynojemu. Po naplnení plynojemu uzavrieme najprv prívodný a potom odtokový kohútik. Uzavieraciu kvapalinu, ktorá vytiekla pri plnení plynojemu, vraciame do lievikovej časti. Pri otvorení kohútika pod výlevkou vteká uzavieracia kvapalina do plynojemu a pri otvorení odberového kohútika (na vrchu plynojemu) možno odoberať plyn. Keďže plyn sa vypudzuje tlakom uzavieracej kvapaliny, nemožno nikdy lievik nad plynom vyprázdniť. Po odbere plynu sa musí odberový kohútik vždy starostlivo uzavrieť.