oznac

3.5. Skladovanie plynov

Niektoré plyny sa dodávajú do laboratórií v oceľových fľašiach (bombách). Čistota takto dodávaných plynov zväčša vyhovuje.

Konštrukcia a označenie tlakových fliaš
Oceľová fľaša je bezšvové teleso vystrojené výpustným (plniacim) ventilom a dolnou pätkou. Aby sa vylúčilo poškodenie ventilu chráni sa oceľovým krytom - klobúčikom. Oceľové fľaše sa plnia plynom pod tlakom až 19,613 MPa.

Acetylén je rozpustený v acetóne, ktorý je nasiaknutý v pórovitom materiáli. Plyny, ktorých kritická teplota (najvyššia teplota, pri ktorej sa plyn ešte skvapalňuje, označuje sa ako kritická teplota) je nižšia než laboratórna (izbová) teplota - 20 °C (dusík, vodík, kyslík, oxid uhoľnatý, hélium, argón) sú v tlakových fľašiach v plynnom skupenstve. Plyny, ktorých kritická teplota je vyššia než laboratórna teplota (chlór, amoniak, oxid uhličitý, oxid siričitý a ďalšie), sú v tlakových fľašiach v kvapalnom skupenstve. Plynov, ktoré sú pri laboratórnej teplote kvapalné, obsahuje tlaková fľaša oveľa viac než plynov stálych (permanentných).

Pri odbere permanentného plynu z tlakovej fľaše klesá v nej tlak úmerne, kým v druhom prípade je tlak konštantný tak dlho, kým je v tlakovej fľaši kvapalný plyn.

Aby sa vylúčila zámena plynov, sú hlavy fliaš označené pri hrdle vyrazeným názvom plynu a aj najvyšším skúšobným tlakom v MPa, na ktorý sa fľaša skúšala. Popritom sú fľaše na plyny označené farebným pásom v mieste názvu.

Osobitne nebezpečná by bola zámena horľavých plynov s nehorľavými. Fľaše na horľavé plyny majú ľavý závit na pripájanie redukčného ventilu. Fľaše na nehorľavé plyny majú pravý závit. Acetylénový redukčný ventil sa zachytáva osobitným strmeňom. Aj závity redukčných ventilov bývajú rozdielne (chlór, oxid siričitý a pod.). Menej známe plyny sa navyše označujú farebnými nápismi. Na tlakovej fľaši sa okrem toho uvádza posledný dátum tlakovej skúšky a hmotnosť obalu.