V prípade, že má tuhá látka dostatočne vysoký tlak pár, môžeme ju výhodne čistiť alebo oddeliť od iných látok sublimáciou. Sublimujúce látky prechádzajú do plynného skupenstva bez toho, aby najprv prechádzali do skupenstva kvapalného. Tlak ich pár sa vyrovná atmosférickému (vonkajšiemu) tlaku už pri nižšej teplote, než je ich teplota topenia. Pary takýchto látok ochladením opäť kondenzujú priamo na tuhú látku.
Teplota sublimácie je teplota, pri ktorej sa tlak pár tuhej látky vyrovná vonkajšiemu tlaku. Pri tejto teplote sa kryštáliky tuhej látky menia na paru v celom svojom objeme, a preto v laboratórnej praxi sublimujeme látky radšej pri teplote o niečo nižšej, než je teplota sublimácie. Predchádzame takto trhaniu kryštálikov a prípadnému mechanickému znečisteniu sublimátu. Ak sa látka rozkladá na vzduchu, potom volíme sublimáciu v inertnej atmosfére.
Pri kondenzácii využívame poznatok, že čím nižšia je teplota chladeného priestoru, v ktorom pary kondenzujú, tým jemnejšie kryštáliky sa vytvárajú. Ak chceme získať naopak sublimát s dobre vyvinutými a väčšími kryštálikmi, potom pary kondenzujeme pri vyššej teplote.
Interval teplôt a tlakov, v ktorom dochádza k sublimácii istej látky, zisťujeme z jej stavového diagramu. Sublimácia sa vždy musí uskutočniť pri nižšom tlaku, než je tlak zodpovedajúci trojitému bodu príslušnej látky, a preto prevažnú väčšinu anorganických látok nemôžeme sublimovať pri laboratórnom tlaku. Sublimácia za zníženého tlaku sa nazýva vákuová sublimácia, a to bez ohľadu na konkrétnu hodnotu zníženého tlaku.
Najbežnejší typ aparatúry na vákuovú sublimáciu pozostáva zo nádobky s bočným vývodom (k výveve) a z vhodne usporiadaného chladiaceho systému, kde sa usadzuje presublimovaná látka.
V porovnaní s kryštalizáciou je použitie sublimácie výhodnejšie, keďže v mnohých prípadoch môžeme jednou sublimáciou nahradiť viacnásobnú kryštalizáciu.
Pomerne nízku teplotu sublimácie má jód, chlorid amónny, oxid seleničitý a viaceré organické látky (pripomeňme si úslovie "zmizol ako gáfor"). Chlorid železitý sublimuje napr. v suchej atmosfére pri normálnom tlaku pri teplote 300 °C.