Úvod do miniaturizovanej inštrumentálnej analýzy
Študent sa oboznámi so základnými informáciami o miniaturizovaných analytických systémoch, súčasným stavom teórie, metodológie, inštrumentácie a aplikácie konceptu laboratória na čipe („lab-on-a-chip“), ako aj s najnovšími trendmi v oblasti miniaturizácie analytických systémov. Pochopí teóriu prúdenia kvapalín v mikro- a makroškále, ako aj vzťah miniaturizovaných analytických systémov a zelenej analytickej chémie. Naučí sa klasifikovať jednotlivé neseparačné a separačné analytické techniky z hľadiska ich miniaturizácie. Po úspešnom ukončení procesu vzdelávania študent bude schopný diskutovať o teoretických aj praktických aspektoch miniaturizovaných analytických systémov a riešiť modelové situácie ich využitia v analýze environmentálnych a biologických vzoriek.
Stručná osnova predmetu
· Úvod a definovanie základných pojmov: totálny analytický systém (TAS), mikroTAS, “Lab-on-a-chip“, miniaturizované analytické systémy z hľadiska všeobecnej schémy analytického postupu a integrácie jednotlivých krokov. Prenosné analytické systémy a ich miniaturizácia.
· Základné aspekty miniaturizovaných analytických systémov. História, vývoj a súčasný stav.
· Teoretické základy prúdenia kvapalín v mikro- a makroškále, Reynoldsovo číslo.
· Separácia a transport látok v miniaturizovaných analytických systémoch.
· Neseparačné miniaturizované analytické systémy: mikromixéry, mikroreaktory, miniaturizovaná prietoková injekčná analýza.
· Unifikovaná a jednoduchá charakterizácia elektromigračných, chromatografických a elektrochromatografických metód a možnosti ich miniaturizácie.
· Charakterizácia disperzných procesov v miniaturizovaných analytických systémoch.
· Úvod do mikročipovej elektroforézy. Definovanie základných pojmov a transportných procesov.
· Elektroseparačné metódy a ich vzťah s chromatografickými metódami. Elektroseparácie biopolymérov v polymérnych roztokoch a v géloch na mikročipoch. Izotachoforéza ako všeobecná analytická koncentračná technika v miniaturizovaných analytických systémoch. Miniaturizovaný systém pre izoelektrickú fokusáciu v separáciách biopolymérov.
· Možnosti miniaturizácie chromatografických metód, najmä na báze kvapalinovej chromatografie.
· Detekčné techniky používané v miniaturizovaných analytických systémoch. Spektrálne techniky (na báze absorpcie a fluorescencie svetla) na mikročipoch. Vodivostné a elektrochemické detektory. Hmotnostná spektrometria.
Aplikačné možnosti použitia miniaturizovaných analytických systémov v analýze environmentálnych a biologických vzoriek.
Hodnotenie predmetu
Maximálny počet 100 bodov
- Prednáška, max. 60 bodov:
- povinná záverečná písomná skúška zložená z dvoch častí (písomnej a ústnej).
- Seminár, max. 40 bodov:
- vypracovanie a obhájenie seminárnej práce, max. 10 bodov
- záverečný test zo seminárov (koniec semestra), max. 30 bodov
- aktivita,
- neúčať na záverečnom teste seminára je študent povinný ohlásiť aspoň 1 deň dopredu (ak je to možné) resp. sa ospravedlniť najviac 5 pracovných dní po písomke (ak tomu nebránia zvláštne dôvody), inak stráca nárok na náhradný termín písania písomky,
- záverečný test je vytvorený na základe otázok a príkladov.
Celkové hodnotenie predmetu
92 - 100 bodov | A |
84 - 91 bodov | B |
76 - 83 bodov | C |
68 - 75 bodov | D |
60 - 67 bodov | E |
0 - 59 bodov | FX |
Odporúčaná literatúra
1. J.P. Kutter: Separation Methods In Microanalytical Systems, CRC Press, 2005.
2. A. Castro, A. Escarpa, B. Simonet: Miniaturization of Analytical Systems: Principles, Designs and Applications, John Wiley & Sons, 2009.
3. C. Henry (Ed.), Microchip Capillary Electrophoresis. Methods and Protocols, Humana Press, Springer, 2006.
4. A.V. Schepdael (Ed.), Microchip Capillary Electrophoresis Protocols. Methods in Molecular Biology, Humana Press, Science+Business Media, New York, 2015.
5. Aktuálna monografická a časopisecká literatúra a informačné zdroje internetu. Pôvodné a prehľadové články z odborných časopisov.